top of page

קולות שארנבונים עושים (ולמה הם מתכוונים)
 

יש הרבה קולות מוזרים שארנבונים משמיעים. אבל בין אם הם מוזרים ובין אם לא, למידה של הרעשים שהארנבונים עושים כשהם מאושרים, כועסים או מאוימים, יכולה לעזור לך לטפל בחיית המחמד שלך טוב יותר.

הרעשים שארנבונים משמיעים כשהם מאושרים כוללים גרגור, אנחה וצפירה. בעוד רעשי מצוקה אצל ארנבים כוללים צעקה חזקה או צווחה. ארנבונים משמיעים קולות כדי לתקשר מה הם חושבים או מרגישים. רעשים שונים מתייחסים בדרך כלל למצבים רגשיים שהארנבון שלך עלול לחוות.

הבנת ההבדלים בניהם תעזור לך לענות על הצרכים שלהם טוב יותר!

מה המשמעות של הרעשים שהארנבים משמיעים?
יונקים משתמשים במגוון אמצעים כדי לתקשר. מחוות, רעשים והתנהגויות הם כלים חיוניים. ארנבות משתמשות בכל שלוש שיטות התקשורת הללו כדי ליידע אותך ואת הסביבה מה הם חושבות ומרגישות.

על ידי 'פענוח' רעשים אלה, אתה יכול לזהות אם הארנבון שלך חולה, רעב או שמח.

קול רטינה 
רטינה היא קול נפוץ.  לרוב תשמעו את זה מזכרים לא מסורסים ונקבות מיוחמות. זה מצביע על כך שהארנבון רוצה להזדווג. ייתכן שתבחין בקול זה לצד סימנים אחרים להתנהגות  כגון:

מסתובב סביבך במעגלים, סימון טריטוריה בשתן, חוסר שקט ונשיכות בבגדים. 
אפשר לשמוע גם את הקול הזה כאשר ארנבון מתרגש ממזון שהוא אוכל.

קול צפירות

אלה צלילים שהארנבון שלך משמיע כשהוא מרוצה. אתה עשוי לשמוע את זה לעתים קרובות כאשר הארנב שלך נהנה מליטוף טוב או כאשר הוא מרוצה ממה שהוא אוכל.

 

קולות ציוצים

הצליל הזה מאופיין אצל גורים בגיל יום עד שבוע שעושים על מנת למשוך את אמא שלהם להניק אותם.

קול גרגר 
גרגור ארנבון 
לא נעשה באותו אופן כמו אצל חתולים. בעוד חתולים מגרגרים על ידי רעש בגרונם, ארנבות לא יכולות לעשות את אותו הדבר. במקום זאת, הם משמיעים רעש 'צלצול' נמוך עם השיניים שלהם.

כמו חתולים שמגרגרים שנעים להם, גם פה זה סימן שהארנבון שלך שמח ומרוצה. סביר להניח שתבחין בכך כאשר אתה מלטף את הארנבון או כאשר הוא יושב בשמחה בחיקך. הרעש יבוא וילך, אבל ילווה בסימנים חזותיים אחרים של שביעות רצון.

קול נהמה
נהמה בארנבונים משמעה אותו דבר כמו אצל בעלי חיים אחרים. זה רעש הגנתי שהארנבון משתמש בו כדי לנסות ולאיים. נהמה מלווה בדרך כלל ברעשים אחרים, למשל חרחור. ארנבון עלול להשמיע קולות נהמה 
כשהוא חושב שאתה פולש לטריטוריה שלו, כשאתה מגביל את תנועתו, למשל על ידי החזקת הארנב כשהוא לא רוצה שיחזיקו אותו,כשאתה קרוב מדי לאוכל שלו והוא חושב שתיקח ממנו, כשאתה נע במהירות, עושה מחוות גדולות או פועל בצורה מאיימת אחרת.
נהימה היא סימן רע, ומשהו שאתה צריך לנסות להימנע ממנו. 

ארנבות נוהמות כשהן מרגישות מאוימות. כדי להפוך את הארנבון לנוח יותר, התקרב אליו מגובה נמוך יותר. תגרום לעצמך להיראות קטן יותר ולנוע לאט. אין לגעת בארנבון או להרים אותו אם הוא נוהם כדי 'לנחם' אותו מכיוון שזה מחמיר את הבעיה.

באופן דומה, אם אתה קרוב מדי לאוכל שלו, התרחק.  עם הזמן הארנבון ירגיש יותר נוח איתך. אבל קודם כל, הוא צריך ללמוד שאתה לא מהווה איום.

חריקת שיני ארנבון
חריקת שיניים פירושה שהארנב שלך סובל מכאבים, או לפחות אי נוחות. צליל זה חזק יותר ותכוף יותר מאשר גרגור.

חפש סימנים אחרים של שביעות רצון או אי נוחות. אם הארנבון שלך שפוף, מראה התנהגות תוקפנית ו/או קופץ יתר על המידה, אז הוא חורק שיניים, לא מגרגר.

רקיעת רגלים אחוריות
לא כל הרעשים שארנבון משמיע מגיעים מתיבה הקולית שלו. ארנבון יכול גם להשמיע רעש על ידי רקיעה ברגליים האחוריות שלו. זה משמיע רעש חזק באופן מפתיע.

ארנבונים עושים זאת כשהם מפחדים או עצבניים. הנקודה של הרעש הזה היא תקשורת. הארנבון מסמן לארנבונים אחרים בקרבת מקום שיש איום קרוב.

צווחת ארנב
ארנבים יכולים לצרוח. אבל אלה לא רעשים שסביר שתשמעו לעתים קרובות. 

צווחה מתרחשת כאשר הארנב נמצא באי נוחות יוצאת דופן, מפוחד בצורה קיצונית או בפאניקה. הארנב עלול לצרוח אם אתה מחזיק אותו ומסרב להרפות, תופס אותו בכוח, רודף אחריו.. זה יכול להיות נפוץ גם אצל גורים שמחזיקים אותם בפעם הראשונה.

במובן מסוים, הארנבון מזהיר ארנבות אחרות בקרבת מקום שיש טורף בסביבה.

אם אתה שומע את הרעש הזה, אז השאר את הארנב שלך לבד לזמן מה. תן לו להירגע עד שירגיש בנוח להיות שוב לידך. אם תמשיך ללטף או לעצבן אותו כשהוא משמיע את הרעש הזה, אתה מלמד את הארנב שלך שאתה מהווה איום עבורו ולא מכבד את רגשותיו.
צרחות של ארנבון בוגר הוא רעש המתרחש כאשר הארנב במצוקה קיצונית.

אם הארנבון שלך סובל מכאבים עזים. מצבים בריאותיים מסוימים, כמו מחלת דימומים , גורמים לכאבים עזים שעלולים לגרום לצרחות. על פי מחקרים, מחלה זו תוארה לראשונה רק בשנת 1984 אך מאז הפכה לנפוצה.

צרחות ארנבון הן רעש מאוד מציק לשמוע. זה נשמע דומה לילד קטן צורח. אתה לא יכול לטעות בזה עם כל סוג אחר של רעש ארנב.

רעש צפצופים
צפצופים מתייחסים לרעש ששומעם כאשר יש קושי נשימה. כאשר ארנב מתקשה לנשום, אתה עשוי להבחין 

בנשימה כבדה ומאומצת, רעש שנשמע קצת כמו נחירות, רעשים המעידים כי לארנב שלך יש אף סתום
כמו בבעלי חיים אחרים, ישנן סיבות רבות לכך שהארנב שלך מתקשה לנשום. זיהום בדרכי הנשימה (כמו הצטננות) הוא הגורם העיקרי, מקרה כזה יחייב ביקור של וטרינר אקזוטי.

אם זה המקרה, ייתכן שתבחין בתסמינים אחרים, כולל הפרשות מהאף והעיניים וחוסר תיאבון ואנרגיה.

נשימה בצפצופים יכולה להיגרם ממתח ומערכת חיסונית מופחתת. לחלופין, ייתכן שהארנב שלך סובל מעודף משקל ודרכי הנשימה שלו חסומות על ידי רקמת השומן העודפת.

האם ארנבים מתעטשים ומשתעלים?
התעטשות היא תגובה שכיחה בקרב בעלי חיים לדרכי אוויר חסומות. זהו רפלקס שיורה אוויר דרך האף במטרה לנקות אותו. שיעול זהה, אבל בשביל הגרון.

על פי מיקרוביולוגיה וטרינרית, ארנבות אכן מתעטשות כאשר יש להן זיהום בדרכי הנשימה. אבל כמו אצל אנשים, הסיבה עשויה להיות פשוטה יותר. אם יש אבק או רסיסי נסורת למשל, זה יכול לגרות את אפו של הארנבון ולגרום לו להתעטש.

כך גם לגבי שיעול. זה יכול להיות סימן לזיהום בדרכי הנשימה, אבל ייתכן גם שהשיעול היה אירוע בודד ולא סימפטום לשום דבר נוסף. לא כל פעם שאתה משתעל זה סימן שאתה מצונן לכן יש לעקוב.

נחירות

ארנבון שישן יכול לנחור נחירות חמודות. זה בדיוק כמו שיש אנשים שנוחרים בשנתם. 

@ממלחיה

bottom of page